Bursa Nilüfer İlçesi ve Emlak Sektörü

Bursa Nilüfer ilçesine yaptığınız yada yapacağınız emlak yatırımlarının değerlenip değerlenmeyeceğini kendiniz altta bulunan ilçe tanıtım yazımızda değerlendirmeye alabilirsiniz.

” Çoğu Bursalının ev alıp yaşamayı planladığı bir bölgedir “

Toplu konut idaresi (TOKİ) tarafından ilçeye Hasanağa toki ve Kayapa toki olmak üzere iki proje gerçekleştirdi. En son olarak Nilüfer Belediyesi ve Enyap inşaat Ortaklığında Hasanağa Beldesine “Garden Life Nilüfer Evleri” projesi yapılmaktadır.

Nilüfer ilçesi her geçen gün değer kazanmakta olan bir bölgedir, Bursa ‘da konut yapımı en fazla olan ilçedir. Yapılacak yatırımlar kısa ve uzun vadede mutlaka kazandıracaktır.

Nilüfer Emlak İlanlarını inceleyebilirsiniz, ayrıca Nilüfer Satılık Daire ve Nilüfer Kiralık Daire  ilanlarına da bakabilirsiniz.

Nilüfer İlçesi, Bursa’nın, Osmangazi, Yıldırım, Mudanya, Gemlik, Kestel, Gürsu ile beraber merkez ilçelerinden biridir. Bursa’nın konut ihtiyacını karşılayabilecek toplu konut alanlarıyla yakın zamanda büyük bir gelişme göstermiştir ve her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir.

İlçenin Coğrafi konumu:

İlçe, doğusunda Osmangazi, güneyinde Orhaneli, batısında Mustafa kemal paşa, Ulu abat Gölü ve Karacabey, kuzeyinde Mudanya ile çevrilidir. Denizden yüksekliği 100-150 metredir.

İlçenin Mahalleleri:

AhmetYeseviAlaaddinbeyAltınşehirAtaevlerBalatBarışBeşevlerCumhuriyetÇamlıca, DemirciErtuğrulEsentepeFethiyeGümüştepeIşıktepe, İhsaniyeKaramanKonakKültürMinareliçavuşOdunlukÖzlüceÜçevlerÜrünlüYüzüncü Yıl olmak üzere Bursa Nilüfer İlçesi 25 tane merkez mahalleden oluşmaktadır.

İlçenin Belde ve Köyleri:

Nilüfer İlçesi’nin Çalı, Akçalar, Görükle, Hasanağa, Kayapa ve Gölyazı olmak üzere 6 tane beldesi ve Yaylacık, Yolçatı, Badırga, Doğanköy, Dağyenice, Atlas, Kadriye, Üçpınar, İnegazi, Tahtalı, Başköy, Karacaoba, Çatalağıl, Çaylı, Konaklı, Büyükbalıklı, Gökçe, İrfaniye, Unçukuru, Fadıllı, Ayvaköy, Güngören, Korubaşı, Maksempınar ve Kuruçeşme’den oluşan 25 köyü vardır. Bu beldeler son yerel yönetimler yasasıyla Nilüfer Belediyesi’ ne bağlanmıştır.

İlçe Nüfusu:

Yeni yapılanan bir bölge olmasından dolayı, Nilüfer Bursa’da nüfus artış hızı en fazla olan yerleşim yeridir. İlçe nüfusu 1990-2000 arasında yıllık %13, 2000-2007 yılları arasında yıllık %5,6 gibi büyük bir hızla artmıştır. İlçenin nüfusu 2011 nüfus sayımına göre 365.000 ‘dir. Bunun 324.000 ‘i ilçe merkezinde, 41.000 ‘i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır. İlçe 6 belde, 25 köy ve 25 mahalleden oluşmaktadır.

İlçenin iklimi:

İlçede ılıman Marmara iklimi görülür.

En sıcak ay Temmuz, en soğuk ay Şubat ayıdır. Kışın hava yağışlı geçer. Yağış en fazla kış ve ilkbaharda görülür. En az yağış ise Temmuz ayındadır. Yıllık yağış ortalaması 500-700 mm arasındadır. Hava yıl içinde % 25 açık ve bulutsuzdur. İlçe­de nem oranı oldukça yüksektir: % 58 sonuç olarak, Bursa’da yaşayanlar ilin genelinde nem oranının yüksek olduğunu bilir.

İlçenin Ekonomisi:

Sanayisi;

Bursa Nilüfer İlçesi son yıllarda yoğun bir sanayileşmeye sahne ol­du. Bursa nüfusunun önemli bölümüne istihdam olanağı sağlayan Bursa Organize Sanayi Bölgesi ilçe sınırları içinde bulunmaktadır.

Bursa’nın en büyük sanayi kuruluşları; Oyak Renault, Bosch, Sifaş, Bisaş, Filament, Besaş, Coşkunöz, Polylen, SKT, Farba, Zorlu Enerji, Kiel, Çemtaş, Aygaz, Beyçelik Gemsat gibi önemli sanayi kuruluşların fabrikaları bu böl­gededir.

Bursa-Mudanya yoluyla, Bursa-İzmir yolunun arasında çok geniş bir alana yayılan Bursa Organize Sanayi Bölge­si ayrıca Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi, Beşevler Küçük Sanayi Sitesi ve bu bölgelerin dışında Çalı Sanayi Bölgesi, Kayapa Sanayi Bölgesi , Hasanağa Sanayi Bölgesi, Akçalar ve Görükle sınırları içindeki sanayi bölgeleri ile birçok büyük iş merkezini bünyesinde barındıran Nilüfer, bu özelliği ile Bursa nüfusunun % 70′ine istihdam olanağı yaratan ve ülke ekonomisine önemli oranda gelir sağlayan bir sanayi ilçesidir.

Tarımı;

Hızlı ve devam eden kentsel geliştirme göstermesi ve büyük bir sanayi bölgesi olmasına rağmen ilçede tarım üretimi devam etmektedir. Ekili alanların bir bölümünde buğday, arpa, yulaf, fa­sulye, bakla yetiştirilir. Bunların dışında biber, patlıcan, doma­tes, soğan gibi sebzeler yetiştirilir. Endüstri bitkilerinden şeker pancarı, susam, ayçiçeği yetiştirilir. Meyve üretimi de yaygın­dır. En çok şeftali, dut, ceviz, elma, erik, üzüm, kiraz, armut gibi meyveler yetiştirilir.

Hayvancılık;

Köylerinde küçükbaş hayvan üretimi gelişmiştir. Arcılık, tavukçu­luk, ipekböcekçiliği önemli gelir kaynakları arasındadır. Büyük­baş hayvan üretimi de son yıllarda artmıştır.Kurban Bayramlarında  Bursa’nın en büyük hayvan pazarı Nilüfer Alaaddinbeyde kurulmaktadır.

Okul ve Eğitim kurumları:

İlçenin 14’ü özel olmak üzere toplam 18 anaokulu, 15’i özel olmak üzere toplam 63 ilköğretim okulu, 13’u özel olmak üzere toplam 28 lise ve engelli çocuklara eğitim vermek üzere kurulan 6 özel eğitim kurumu var. Köy ve beldelerdeki 20 ilköğretim okulu ile birlikte toplam 109 eğitim kurumunun bulunduğu Nilüfer’de, ilköğretim okulu ve lise öğrencilerinin sayısı yaklaşık 47 bini buluyor. Bu eğitim kurumlarında yaklaşık 2500 öğretmen görev alıyor.

Uludağ Üniversitesi’nin merkez yerleşkesi Nilüfer ilçesi sınırları içindedir. Burada pek çok fakülte ve yüksekokul çalışmalarını sürdürmektedir.

Önemli bir öğrenci nüfusu barındıran Nilüfer’in ilk kütüphanesi Ataevler’de Basın Kültür Sarayı bünyesinde bulunuyor. Basın Kültür Sarayı bünyesindeki 700 metrekarelik alanda kurulan Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi’nde 15 bin civarında kitap mevcut. Raflarında 1970’li yıllardan itibaren arşivlenen Cumhuriyet gazetesi ile bir Bursa gazetesi arşivinin de bulunduğu kütüphanenin kitap kapasitesi 50 bin civarındadır.

Sağlık Kurumları:

Nilüfer İlçesi’nde birinci basamak sağlık hizmetleri Nilüfer Halk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Merkezleri (HSEAM) tarafından sağlamaktadır. Bu merkezler, Nilüfer Belediyesi sınırları içinde belirlenen bir alanda, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nın sorumluluğunda, Nilüfer Belediyesinin desteğinde birinci basamak sağlık hizmeti sunmak için kurulmuştur. Merkezlerde, öncelikli olarak birinci basamak sağlık hizmeti sunulmakta, bu hizmet sunumu sırasında, Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinin kırsal hekimlik uygulamalarına (staj) ortam sağlanmaktadır. Ayrıca bölgede tıbbi bilimsel araştırmalar düzenlenip yürütülmektedir. Tüm merkezlerde poliklinik, hemşirelik hizmetleri, ilk ve acil yardım ile laboratuar hizmetleri verilmektedir. İhsaniye’de bu hizmetlere ek olarak radyolojik tetkikler yapılmakta, gıda satış yerlerinin denetimi yürütülmekte ve defin ruhsatı düzenlenmektedir.

Nilüfer Halk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Merkezleri (HSEAM) tarafından her yıl sağlık fuarları düzenlenir. Sağlık Fuarı uygulaması 2002 yılı haziran ayında ilk kez yapılmıştır ve beşincisi de 2007 Haziran ayında gerçekleştirilmiştir. Sağlık Fuarı uygulaması sırasında çocuk standı, şişmanlık standı, şeker hastalığı standı, kanser ve sigara standı, kan grubu standı, hasta hakları standı, yüksek tansiyon standı, kolesterol standı ve anemi standı kurulmaktadır. Bu standlarda halk sağlığı stajı yapmakta olan tıp fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından, halk sağlığı araştırma görevlileri, uzmanları ve öğretim görevlileri gözetiminde, sağlık ile ilgili bilgiler verilmekte, tetkikler yapılmakta, broşürler dağıtılmaktadır.

Nilüfer İlçesi’nde ikinci basamak sağlık hizmetleri çeşitli kamu ve özel sağlık merkezlerinde verilmektedir. Bunlardan bazıları:

 • Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi
 • Özel Acıbadem Hastanesi
 • Özel Bursa Anadolu Hastanesi
 • Ren-Tıp İhsaniye Tıp Merkezi
 • Özel Nilüfer Polikliniği
 • Özel Esentepe Tıp Merkezi
 • Bursa Medicabil Hastanesi
 • Dentatürk Özel Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Pedmer Çocuk Sağlığı Dal Merkezi
 • Özel Jimer Hastanesi
 • Turkuaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Genel bilgiler
Ülke: Türkiye Bayrağı Türkiye
Coğrafi Bölge: Marmara
İl: Bursa
Posta kodu: 16000
Alan kodu: 0224
Plaka: 16
Kaymakam: Ekrem ÇALIK
Belediye başkanı: Mustafa Bozbey (CHP)
Belediye web sitesihttp://www.nilufer.bel.tr/

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla