Bursa Akpınar (1050 Konutlar) Kentsel Dönüşüm

Bursa Akpınar Mahallesi

Bursa Akpınar Mahallesi

Bursa `da yapılan ilk toplu konut projelerinden biri olan 1050 konutlar Akpınar mahallesinde son durum Ülkemiz genelinde de çok konuşulan kentsel dönüşüm ün ilk uygulama alanlarından birisi olacak olan Akpınar mahallesinde bugünlerde en çok konuşulan konu  durumundadır. Uygulanacak çalışmanın yapısı ve içeriği herkes tarafından merak konusu olmuş durumdadır. Yapılan tartışmalarda bu projenin yararları ve zararları mahalle sakinlerince detaylı bir şekilde tartışılmaktadır. Kimilerinin yararlı olarak gördüğü bu proje kimileri tarafından da istenmemektedir. İstenmeme nedenlerinin bir çok sebebi olduğu görülmektedir.

Bu bölgede yaşayan mahalle sakinlerinin çoğu memur emeklisi ve orta kesimden insanlardan oluştuğundan dolayı, yeni yapılacak konutların ne şekilde olacağı mahalle halkı tarafından büyük merak konusu olmuştur.Hemen yanı başında bulunan korupark `ı göz önüne alan vatandaşlar yeni projenin de bu şekilde yapılması halinde kendilerine ek fatura çıkarılmasından yada mahallelerinden edilmekten korkmaktadırlar. Projenin bu şekilde olması ne zarar sağlayacak diyeceksiniz, gelin onların ağzından sıkıntıları dile getirelim. Rezidans şeklinde olduğunu düşünürsek, daire fiyatı yüksek olacağından ek fiyat talep edilecek ve bir çoğuda ödeyemeyeceği için mahallelerinden taşınmak zorunda kalacaklar.

Yada oturdular diyelim, güvenlikti akıllı binaydı bilmem neydi derken aidatları yüksek seviyelerde olduğu için çıkmak zorunda kalacaklar.Belki mağduriyetleri hiç olmayacak ama yıllardır oturmuş oldukları mahallelerinden beklide taşınmak zorunda kalacaklar.

Ayrıca şuan akpınarda satılık daire bakan insanlarında, satmak isteyen insanlarında merakla bekledikleri bir konudur bu. Kimilerine göre daireler değer kazanacak. Kimilerine göre biçilecek değer az olabileceğinden dolayı değer kaybedecek. Yakın bir zamanda ne olacağı netlik kazanır ve mahalle halkına da bilgi verilirse mahalle haklıda bu düşüncelerinden kurtulmuş olacak.

Yıldırım ile Osmangazi belediyeleri, kentsel dönüşüm konusunda emekleme aşamasındayken, Büyükşehir Belediyesi, Korupark Alış-Veriş Merkezi’nin yanında, 1050 konutlar-Akpınar bölgesini kentsel dönüşüm alanı ilan ederek ilk adımını attı.
Buna göre…
Bursa’nın en çürük, en sakat bölgelerinden arasında sayılan 1050 konutlar-Akpınar’da yaklaşık 2 bin 500 bina kentsel dönüşüm için yıkılıp, yeniden yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Akpınar kentsel dönüşümü uzun süredir planladıklarını, artık harekete geçme zamanı geldiğini söyledi.

İlk hedef bölgede yaşayan vatandaşı ikna etmek…
Başkan Altepe, ,önümüzdeki günlerde burada konutu olan vatandaşlarla bir araya gelecek.
Başkan Altepe, bu konuda belki Türkiye’ye örnek ve farklı bir tutum ortaya koyacaklarının altını çizdi.
Televizyonların canlı yayınında vatandaşa “Gel yerini bize devret, hem daireni al hem de çürük, depremde yıkılması muhtemel binandan kurtul” denilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, kentsel dönüşüm yeri konusunda stratejik bir hamle yapmış oluyor.

Çünkü bu bölge ekonomik olarak çok değerli…
Yükleniciler (müteahhitler) açısından da sorun oluşturmayacak gibi görünüyor.
Yıkılacak 4-5 katlı binalara yaklaşık 12 kat imar verilmesi düşünülüyor.
Böylece hem vatandaş, hem yüklenici hem de belediye kazanacak.

Daha önce, ünlü yüklenici Ali Ağaoğlu’nun bu bölgeyle ilgilendiği, hatta bölgedeki daire sahipleriyle görüştüğü kulislerde dile getirilmişti.

Başkan Recep Altepe, projenin yükleniciler eliyle yürütüleceğini söylüyor; acaba artık medyatik bir kişilik olan ve Bursa’da otel yatırımı bulunan Ali Ağaoğlu Bursa’ya gelir mi?
Gelirse, “Bu değil, bu da değil, bunlar sıradan, beni anlamıyorsunuz” deyip, farklı bir proje ortaya koyar mı?

Benzer Yazılar

Yorumlar

  • Şenol , 09 Aralık 2012 - 19:33

    1989 yılında taşındığımda mahalleye ne elektrik vardı ne bir su 3 yıl boyunca okula el feneriyle gittim okula giderken ayakkabılarıma poşet sardığım günler geliyor aklıma acılan çukurlara düşmemek için sürekli gözüm yerde gezdiğim ne zaman bizimde evimizde elektrik olacak ne zaman yollar asfalt olacak ne zaman bir çocuk parkı olacak derken yıllar gelip geçti saydıklarımın hepsi zamanla oldu şimdide sıra yıkılmaya geldi biz bu evlere milli piyangodan çıkan parayla alışverişte aldığımız hediye çekinden sahip olmadık tüm aile fertleri bu evin taksitleri ödemek için canla başla çalıştık benim belediyeden tek isteğim tırnaklarımızla kazıyarak yaptığımız bu evleri sırf bir yasa gereği yıkmamız gerekiyor deyip istanbuldan gelecek iş adamlarına yok pahasına vermemeleri çünkü vermiş oldukları sadece bir ev değil benim çocukluğum gençliğim hepsini birden verecek herkes elini vicdanına koyarak yapsın pazarlığını kimseyi bir rant uğruna yerinden mahallesinden etmesinler benim son olarak söylemek istediklerim kentsel dönüşüm tüm akpınar mah. hayırlı uğurlu olmasını diliyorum inşallah kazanan ev sahipleri olur saygılarımla …

    Cevapla
  • Mehmet , 14 Aralık 2012 - 00:02

    Ortada fol yok yumurta yok, yok proje hazırmış nisanda yıkım başlıcakmış ne yıkıyolar kumdan kale bunlar canım öle hemen yıkılsın bu iş kolay olmaz .

    Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla